דבר ראש ביה"ס

Prof. Ben Zion Chor​​​

אל קהילת ביה"ס למדעי המחשב

סטודנטיות וסטודנטים לתואר הראשון, השני והשלישי

הסגל האקדמי והמנהלי

 

עמיתות ועמיתים יקרים,

 

עם תחילת שנת הלימודים תשע״ט (2018/9), אני רוצה לאחל לכולנו שנה אקדמית פורייה ומרתקת. נעשה מאמץ לשמר ואף לשפר את האווירה הטובה בבית הספר, ולחזק את הקשר בין חברי הסגל ובין הסטודנטים לתארים השונים. אנחנו מתכוונים להתחיל באירוע פתיחת שנה לסטודנטים החדשים (שנה א׳ לתואר ראשון) כבר בשבוע הראשון של שנה״ל, ב-14.10.2018.

בשנה האחרונה דורג בית הספר במקום ה-37 בדירוג שנחאי למחלקות למדעי המחשב, שהוא מדד בינלאומי חשוב. אנחנו במקום הגבוה ביותר בארץ מבין האוניברסיטאות בהן מלמדים מדעי המחשב לתואר ראשון (מכון וייצמן נמצא מעלינו, במקום ה-21). בדירוג אחר, שנערך על ידי חברת המחקר האמריקאית, PitchBook נמצאת אוניברסיטת תל אביב במקום ה-8 בעולם על פי הצלחת בוגריה בהקמת חברות סטארט-אפ ובגיוס הון מקרנות הון סיכון (על פי סכומי כסף שגויסו).

חברת סגל אחת ושני חברי סגל מבית ספרנו זכו השנה במענקי המחקר היוקרתיים של האיחוד האירופי, ERC. אלה הם ד״ר יהונתן ברנט, פרופ׳ דניאל דויטש וד״ר שירי צ׳צ׳יק, שהצטרפו לרשימת הזוכים בשנים קודמות. פרופ׳ דני כהן-אור מבית ספרינו זכה ב-Computer Graphics Achievement Award, והוא הזוכה הראשון ב-25 שנות הפרס שאינו מצפון אמריקה. דור מינצר, תלמיד מחקר לדוקטורט בהנחיית פרופ׳ מולי ספרא, יחד עם פרופ׳ ספרא ועם פרופ׳ Subhash Khot מאוניברסיטת ניו יורק, הוכיחו את אחת התוצאות החשובות ביותר בתחום תורת הסיבוכיות בשנים האחרונות, היא ה- -to-2 Games Conjecture2. העבודה מכה גלים בתחום, ובין השאר זכתה בפרס בכנס FOCS היוקרתי. פרטים נוספים על פרסים בהם זכו חברי הסגל של ביה"ס, ועל מאמרים של חברי סגל ותלמידי מחקר שזכו להוקרה ולפרסים שונים, ניתן למצוא בחדשות אשר באתר ביה"ס,

ארבעה חברי סגל חדשים הצטרפו השנה לבית הספר: פרופ׳ אלחנן בורנשטיין, ד״ר עמית ברמנו, ד״ר גיל כהן, וד״ר אמיר רובינשטיין. מהעבר השני, פרופ׳ נגה אלון, פרופ׳ חזי ישורון, ופרופ׳ מיכה שריר, פרשו לגמלאות ויצטרפו לקהילת האמריטי, עטורי קריירות מזהירות, שעדין ממשיכות. אנחנו מאחלים הצלחה רבה לשני הצדדים.

בנייתו של בניין צ'ק פוינט, בית חדש לביה"ס למדעי המחשב, אמורה להסתיים בינואר 2019. גם אם ניקח בחשבון עיכובים קלים, ואת הזמן להשגת אישור אכלוס (טופס 4), ניתן להניח כי המעבר לבניין החדש יקרה במהלך סמסטר אביב, 2019. חברת צ'ק פוינט, בהובלת המייסד והמנכ"ל גיל שוויד, ביחד עם נשיא האוניברסיטה, יזמו והובילו את המהלך להקמת הבניין חדש, בניין צ'ק פוינט. הבניין ישמש את בית הספר למדעי המחשב וכן את היחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטה.

כמידי שנה, גם הקיץ קיימנו קורס מיוחד שנועד לסייע לתלמידים החדשים ללא רקע בתכנות לרכוש ידע בסיסי בנושא, שיעזור להם במהלך לימודי השנה הראשונה. בנוסף, בית הספר למדעי המתמטיקה העביר הקיץ סדנאות הכנה שמיועדות אף הן לתלמידים החדשים. קורסים אלה ניתנים בתשלום נמוך מאד, ואינם בגדר חובה. אנחנו מאמינים שהם אכן מסייעים לתלמידים חדשים לסגירת ה״פערים התכנותיים ו/או מתמטיים״ בתחילת דרכם בלימודים האקדמיים. 

השנה המשכנו את התכנית לסטודנטים מצטיינים בתואר ראשון, שסיימו את שנת הלימודים הראשונה בציונים גבוהים במיוחד. הסטודנטים בתכנית זו זכאים למימון שכ"ל, ליווי של סגל ביה"ס, התנסות במחקר בשנה השלישית וחדר ישיבה מיוחד לתלמידי התכנית. ביה"ס מקווה שהסטודנטים המצטיינים ימשיכו את לימודיהם לתארים מתקדמים במדעי המחשב. כמו כן, נמשכת תכנית הקדשת זמן מלא לתואר שני. התלמידים הנבחרים לתוכנית זכאים למימון מלא מבית הספר (שכר לימוד + מלגת קיום), ומקדישים את עיקר זמנם למחקר ולימודים. הכוונה היא שקבוצה נבחרת זו תהווה מקור מרכזי לתלמידי דוקטורט, ולחוקרי בכירים בהמשך המסלול המקצועי.

הביקוש ללימודי מדעי המחשב לתואר ראשון ממשיך להיות הגבוה ביותר מכל התחומים המוצעים באוניברסיטת תל אביב! חתך הקבלה שלנו לתואר ראשון הוא מהגבוהים מכל המוסדות בארץ המלמדים מדעי המחשב. בנוסף, גדל מאוד הביקוש השנה גם ללימודי תואר שני אצלנו.

ביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק ממשיך לקיים ולחזק קשרים עם התעשייה. מטרות הקשר עם התעשייה כוללות חשיפת הסטודנטים לנעשה בתעשייה, יצירת הזדמנויות למחקר משותף של האקדמיה והתעשייה, ויצירת אפשרויות תעסוקה אטרקטיביות לבוגרים ולסטודנטים. חברות שונות אף מעניקות מלגות ופרסים לתלמידי בית הספר בתארים השונים. בין אלו רצוי לציין במיוחד את יאנדקס, שהצטרפה בשנה האחרונה עם תרומה משמעותית מאוד לתחום למידת המכונה, ואת צ׳ק פוינט התומכת תמיכה משמעותית מאוד, כבר כעשור, באמצעות מכון CPIIS. בנוסף, כדאי לציין גם את אינטל, מיקרוסופט, גוגל, ופייסבוק, עם מעורבות חשובה ועם תרומות משמעותיות במשאבים ו/או בכח אדם. ראויה לציון מיוחד תרומתה הנדיבה של קרן בלבטניק לקדום המחקר בבית הספר. מרכז ספרא הוותיק ותרומת קרן קורט ממשיכים לתמוך במחקר בתחום הביואינפורמטיקה בבית הספר וברחבי הקמפוס. זוהי הזדמנות להודות לכל הגופים האלו על תרומתם לקידום המחקר וההוראה בבית הספר. השנה, כמו בעבר, יתקיימו בבית הספר מספר אירועים בשיתוף פעולה עם חברות שונות.

בהמשך למסורת רבת שנים (עוד טרם היות Python!) מקיים בית הספר מדי שבוע קולוקוויום מחלקתי, וכן מספר רב של סמינרי מחקר ממוקדים. באירועים אלה ניתנות הרצאות על מחקרים על ידי אורחים ממוסדות בארץ ובעולם, חברי הסגל, ותלמידי מחקר. נשמח לראות משתתפים נוספים באירועים השונים (ההשתתפות חופשית).

גם השנה, אנו בביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק נמשיך לנסות ולחזק את תחומי המחקר וההוראה, ולהגיע בהם להישגים גבוהים. במקביל, נמשיך לפתח ולשפר את הפעילויות שנועדו להעמיק את הקשר בין סגל ביה"ס ותלמידיו, וכך להעצים ולטפח את קהילת בית הספר.

בנימה אישית, אני רוצה להודות לראש בית הספר היוצא, פרופ׳ חנוך לוי, על עשייתו ותרומותיו לבית הספר, ועל הסיוע שהעניק לי בצעדי הראשונים במבוך ההתנהלות האוניברסיטאי.

אסיים שוב בברכה, שתהיה זאת שנת לימודים, וכמובן שנה אישית, פורייה ומהנה לכולנו.

 

פרופסור בני שור

ראש ביה"ס למדעי המחשב ע"ש בלווטניק

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive